Cesc Fabregas

The magic of Cesc Fabregas

11.08.2011, 23:40 – Radek ŠamšaProfil na Twitteru / bbc.co.uk

Už brzy by měla jedna z nejdelších přestupových ság v historii Premier League protnout cílovou pásku. Uzavření nadměrně medializovaného transferu Cesca Fabregase do mateřské Barcelony je otázkou hodin.

Osm let s talentovaným playmakerem na palubě uplynulo jako voda. Dlouhá štace Cesca Fabregase na severu Londýna, jehož krásy začal rodák z Vilassar de Mar poznávat poté, co byl v akademii Barcelony označen za nepotřebného, se blíží ke svému konci.

23letý španělský záložník, který se stal jedním z nejlepších středopolařů díky Arsénu Wengerovi a realizačnímu týmu Arsenalu, je krůček od návratu do Katalánska, odkud se několik měsíců ozývá hlas vedení „Blaugranas“. Volání je natolik silné, že Cesca Fabregase bezpochyby přesvědčí.

„Pravdou je, že moje budoucnost patří Arsenalu. Vždy jsem si přál oblékat červenobílé barvy,“ hlásil kapitán družiny Francouze Arséna Wengera před několika měsíci.

Ještě před rokem barikády severolondýnského celku nájezdům Barcelony odolaly. Zpočátku to vypadalo, že i před sezónou 2011/2012 zůstanou neprolomeny. Vedení „Gunners“ nakonec nátlaku vítěze posledního ročníku Ligy mistrů podlehlo a rozhodlo se jedné z nejlepších posil v kariéře manažera Wengera splnit sen - vrátit se na Nou Camp a lovit se spoluhráči z reprezentace jednu trofej za druhou.

„Když vám nabídnu sklenku kvalitního vína, první otázkou, kterou mi po ochutnávce položíte, bude dotaz, odkud pochází.“

Arsène Wenger, manažer Arsenalu, o přestupové politice klubu

Pravda, úspěchů si Cesc Fabregas v deštivé Británii příliš neužil. V roce 2005 se naposledy podíval do síně slávy Arsenalu, když Patrick Vieira vystřelil „Kanonýrům“ FA Cup. O to více se španělský středopolař těšil na reprezentační srazy. V roce 2008 dopomohl rodné zemi k vítězství na mistrovství Evropy, o dva roky později se podílel na úspěchu největší váhy - z památného šampionátu v Jihoafrické republice přivezl na Pyrenejský poloostrov trofej pro mistry světa.

I v Anglii se však bude na výjimečně talentovaného záložníka vzpomínat. Na severu Londýna zanechá obrovskou stopu v podobě 303 odehraných duelů a 57 nasázených branek. Dominantní byl ale Cesc Fabregas především v tvorbě gólových příležitostí. Od sezóny 2006/2007 nebylo v anglické Premier League, španělské La Lize, italské Serii A, francouzské Ligue 1 a německé Bundeslize hráče, který by zkonstruoval více šancí.

S 466 dokonale připravenými možnostmi pro střelce zastínil i takové hráče, jakými jsou třeba Xavi z Barcelony, Frank Lampard z Chelsea či Steven Gerrard z Liverpoolu.

„Nemám rád, když mne lidé srovnávají s Patrickem Vieirou, po němž jsem převzal číslo 4. Nejsem nový Patrick Vieira. Jsme jiný. Jsem Cesc Fabregas.“

Cesc Fabregas

Během loňského ročníku už se španělský klenot tolik neblyštil a často byl kritizován fanoušky i médii. Přesto jej v počtu asistencí předčili jen tři hráči - Arjen Robben z Bayernu Mnichov, Mesut Ozil z Realu Madrid a Lionel Messi z Barcelony.

Nejlepší fotbalista planety se pravděpodobně brzy znovu setká s Cescem Fabregasem, po jehož boku již hrával v akademii katalánského celku. Otázkou však je, jak kapitán Arsenalu zapadne do současné záložní řady „Blaugranas“. Kouč Barcelony Pep Guardiola má totiž k dispozici další hvězdné hráče v podobě Xaviho, Andrése Iniesty, Sergia Busquetse či Javiera Mascherana.

Právě všichni čtyři jmenovaní si v sezóně 2010/2011 připsali více přihrávek než 24letý „Kanonýr“. Španělský playmaker byl až desátým nejlepším nahrávačem v rámci top pětky evropských lig. Navzdory tomu se Cescu Fabregasovi počtem přihrávek v Arsenalu nikdo nevyrovná. Velkým otazníkem je proto jeho nahrazení.

Poklad, jenž byl objeven Arsénem Wengerem, byl doposud velmi dobře střežen. První profesionální kontrakt podepsal rodák z Vilassar de Mar v roce 2003 a stal se nejmladším hráčem, který kdy nastoupil do utkání v dresu Arsenalu a byl i nejmladším střelcem v barvách „Gunners“. Další ochrannou známku natisklo na Cesca Fabregase vedení klubu v roce 2008, kdy byla mezi oběma stranami uzavřena dohoda na osmiletém kontraktu.

„Existují pouze tři lidé, kterým v životě dlužím. Jsou jimi má matka, můj otec a Arsène Wenger.“

Cesc Fabregas

Krátce po jeho podepsání zažil španělský reprezentant jeden z nejlepších duelů v kariéře. Na San Siru brilantní trefou ukončil tažení milánského AC Ligou mistrů. Wengerova družina se zároveň stala prvním anglickým celkem, který kdy „Rossoneri“ ve městě módy udolal.

„Byl to jeden z nejlepších okamžiků v mém životě. Ihned jsem se šel radovat k manažeru Wengerovi, protože nebýt jeho, nikdy bych takový moment nezažil,“ řekl Cesc Fabregas po nezapomenutelné výhře v Itálii.

Kromě Champions League se mu dařilo i v nejsledovanější soutěži planety. Po ligovém ročníku 2007/2008 byl vyhlášen nejlepším mladíkem v Premier League. Po potížích s Williamem Gallasem se mu od francouzského stratéga dostalo vážené odměny - stal se kapitánem Arsenalu.

Klíčovou postavou je pro „Kanonýry“ už několik let. Od sezóny 2004/2005 severolondýnský klub vyhrál s Cescem Fabregasem na trávníku více zápasů, než prohrál, nasázel více gólů, než inkasoval. Průměrně Arsenal vstřelil 2,04 branky za zápas, když byl kapitán přítomen. Bez španělského esa dosáhl gólový průměr „Gunners“ na hodnotu 1,57. S nepostradatelným playmakerem na hřišti Wengerův tým inkasoval 0,97 branky za zápas a v 59 % klání uspěl, bez jeho přítomnosti dostal v každém střetnutí 1,07 gólu a v uspěl jen v 44 %. I bodově Cesc Fabregas Arsenalu pomáhal - svědčí o tom fakt, že celek ze severu britské metropole s kapitánem na trávníku nasbíral 2,04 bodu za utkání, když absentoval, tak jen 1,65.

„Nenakupujeme superhvězdy. My je tvoříme.“

Arsène Wenger, manažer Arsenalu

Lee Dixon, bývalý zadák Arsenalu, se i přes uvedená čísla domnívá, že klíčová postava bude rozumně nahrazena. S největší pravděpodobností to však nebude Samirem Nasrim, jenž měl původně zaujmout Fabregasovu pozici. Francouzský záložník je totiž také na odchodu, vábí jej Manchester City, celek s nevyčerpatelnými zdroji.

„Je skvělé získat z prodeje dvou hráčů, kteří nechtějí oblékat dres klubu, 60 milionů liber a později je moudře investovat do posil. Není pochyb o tom, že to jsou fotbalisté světového formátu. Na druhou stranu všichni příznivci a vedení Arsenalu nezapomíná na to, že kanón na hrudi je mnohem významnější než kterákoliv postava. To je nesmírně důležité,“ ví 47letý rodák z Burnley, který sám v letech 1988-2002 poznal pravé hodnoty klubu ze severního Londýna.

„Potěšující je fakt, že jsou v týmu hráči jako Jack Wilshere, anglický reprezentant, a Aaron Ramsey. Ti se v budoucnu můžou vyrovnat Cescu Fabregasovi a Samiru Nasrimu. V záloze je ale stále mezera, která by měla být odstraněna někým zkušeným. Napadá mě třeba Nigel de Jong z Manchesteru City, avšak pochybuji, že by se s ním vedení Arsenalu někdy dohodlo na platových podmínkách. Další nedostatky má tým v obraně, kterou musí posílit stoper. Jsem si jist, že v Boltonu, Evertonu a Blackburnu jen čekají na telefonát z Londýna,“ naráží Lee Dixon na možnost příchodu jednoho z trojice Gary Cahill, Phil Jagielka, Chris Samba.

„Je nesmírně důležité, že žádný z příznivců a členů vedení Arsenalu nezapomíná na to, že kanón na hrudi je mnohem významnější než kterákoliv postava.“

Lee Dixon, bývalý obránce Arsenalu

„Některým se po Fabregasově přesunu do Barcelony nejspíše uleví. Arsène Wenger určitě nebude nadšený, avšak obdrží za jeho služby tučnou částku. Z tohoto úhlu pohledu fanoušci odchod kapitána pochopí a přijmou a uznají, že s ním na palubě byl pohled na hru Arsenalu skvělý. Naopak neodpustí Nasrimu, který se upíše rivalovi v boji o titul. Začátek loňské sezóny se mu nadmíru vyvedl a dařilo se mu i bez přítomnosti Cesca Fabregase, ale náhle se rozhodl, že někde kvete tráva zeleněji. Bylo by absurdní nechat vypršet jeho kontrakt, který končí příští léto a uvolnit jej zdarma. Wenger prakticky nemá na výběr. Neprodal Fabregase ani Nasriho. Oni si odchody vynutili,“ uzavřel někdejší pravý obránce Arsenalu.
 

Profily souvisejících hráčů:

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama