Premier League

Jak se sestavuje rozpis zápasů Premier League?

18.06.2013, 11:55 – Filip HarciníkProfil na Twitteru / guardian.co.uk

Zítra vejdou ve známost rozpisy zápasů pro Premier League a League One. Fanoušky Arsenalu samozřejmě zajímá hlavně termínová listina Premier League. Pojďme si před zítřejším zveřejněním popsat, jak složitým procesem sestavení průběhu sezóny je.

Mnoho lidí si může myslet, že počítač vygeneruje náhodný rozpis, který pouze dodrží základní pravidla, aby týmy hráli každý s každým jednou doma, podruhé venku. Nebo proběhne los podobný tomu každoročnímu v Nyonu, kde se losuje Liga mistrů. Sestavit termínovou listinu ligového ročníku je ovšem dlouhý a pracný proces.

Náročný proces začíná už čtyři roky před sezónou, to FIFA a UEFA uveřejní termíny mezinárodních akcí a zápasů. To je samozřejmě jen začátek. První návrh termínů je hotový v listopadu předešlého roku, půl roku před konečným vyhlášením. Následují společné diskuze mezi FA, kluby a federací sdružující fotbalové fanoušky.

Dá se říct, že se vytvoří páry klubů, a jejich rozpisy zápasů spolu korespondují. Například když bude Manchester City hrát doma, United budou hrát venku, to samé platí pro Liverpool a Everton, Arsenal a Tottenham a ostatní sousedící týmy. Novým „párem“ minimálně v příští sezóně bude Swansea City s Cardiffem City. 

Organizátoři termínové listiny samozřejmě úzce spolupracující s anglickou a velšskou policií, aby nebyla určitá místní policie nepřiměřeně vytížená. Ohled se bere i na fanoušky, například aby na Nový rok nemuseli za svým oblíbeným týmem dlouze cestovat.

Dále existují určitá pravidla. Žádný tým nesmí z pěti zápasů hrát více než tři zápasy doma nebo naopak venku. Také pokud má tým a Boxing Day domácí zápas, na Nový rok hraje venku a obráceně. 

Organizátoři se také snaží naplánovat zápasy uprostřed týdne v obdobích s pěkným počasím, s tím jim ale to anglické zrovna moc nepomáhá. Také se pokouší o zajištění domácího zápasu před nebo po zápasu v FA Cupu, aby zamezili možným třem po sobě jdoucím venkovním utkáním, což by pro týmy z nižších soutěží znamenalo složitou finanční situaci.

Jak je vidět, není to nic jednoduchého. Změna termínu jednoho zápasu může mít vliv na nespočet dalších utkání. Požadavky od policie, klubů, ale také braní v potaz dopravu fanoušků na zápas, to vše dělá z této přípravy obdivuhodně detailní a zároveň zdlouhavý úkol.

Další příklad - policie Manchesteru musí brát v úvahu osm manchesterských klubů každý víkend. Tím pádem čtyři musí hrát doma, čtyři venku. K tomu klub Bury požaduje, aby hrál domácí zápasy, když zrovna nehraje Manchester United, kvůli většímu počtu fanoušků na stadionu.

Brát v potaz se také musí další akce na území města, popřípadě přímo v blízkosti toho a toho stadionu. Ať už jde o politické konference nebo každoroční Gay Pride. Ohled se bere i na jiné sportovní akce, například marathon. Premier League se také snaží vyhnout velkým rivalským soubojům na Boxing Day nebo na Nový rok.

Návrh plánu se upraví a v březnu se znovu pošle týmům, společně s formulářem, do kterého kluby mohou uvést své požadavky. Že by se zpátky vrátil prázdný formulář se moc často nestává.

Ne všemu se ale samozřejmě může vyhovět. Birmingham City chtěl mít příští sezónu domácí zápas 19. dubna na oslavu narozenin Trevora Francis (bývalý hráč a později i manažer - pozn. redakce), tomu vyhověno nebylo. Naopak v potaz se bere Nottingham Goose Fair (každoroční velký jarmark) a Shrewsbury Flower Show (126. ročník výstavy květin).

„Nejdříve se vše připravuje ručně na papíře, až poté se použije také speciální počítač. Sezóna se rozdělí na deset tzv. mini-lig. Každý klub v této mini-lize dostane buď kladnou nebo zápornou polaritu, což určuje pořadí domácích a venkovních zápasů,“ říká Paul Snellgrove, který se na přípravě termínové listiny podílí.

Již zítra v 10 hodin bude jasné, jak si s tím pro příští sezónu Snellgrove i ostatní poradili, a my zjistíme, na koho Arsenal kdy narazí, a zda sezónu začne na Emirates Stadium nebo někde jinde.

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama