Hráči odovzdali srdce aj dušu, ďakujem im za to, hovorí Arteta po výhre s Liverpoolom

05.02.2024, 12:14 – Jakub Valus / arsenal.com

Mikel Arteta mal po našej nedeľnej výhre 3:1 nad Liverpoolom dôvod na úsmev, keďže nás 3 body dostali na rozdiel dvoch bodov od lídrov ligy. Pri svojej pozápasovej tlačovej konferencii čelil otázkam novinárov, ktorí sa ho pýtali na víťazstvo, mentalitu tímu, Gabriela Martinelliho, atmosféru na Emirates a ešte oveľa viac.

na sebadôveru, ktorú dodá hráčom tento výkon...

Bol to mimoriadny zápas, myslím si, že to bol neuveriteľný výkon od hráčov a našich ľudí, atmosféra, ktorú sme vytvorili na štadióne, je najlepšia, akú som v tejto sezóne videl, vyžadovali sme to, museli sme ísť na inú úroveň a ľudia zareagovali neuveriteľným spôsobom a myslím si, že hráči nechali na trávniku úplne všetko, dali srdce a dušu do každej lopty a nemôžem byť viac hrdý, pretože viem aké ťažké je poraziť tento tím, koľko musíte trpieť, viem, ako prebieha celá príprava a koľko toho musia hráči spracovať, aby sa pokúsili urobiť to, čo urobili na ihrisku, takže veľká vďaka.“

na to, či to bolo škaredé alebo pekné víťazstvo...

Všetko to bolo natrénované, povedal som vám, že neviem, ale vedel som, ako sa máme pripraviť. Dostali sme aj veľmi lacný gól, taká je realita a to nás naozaj zasiahlo, všetci v šatni boli počas prestávky naozaj dotknutí a cítil som to, pretože po polčase, ktorý sme odohrali, sme si zaslúžili oveľa viac a skutočne sme reagovali dobre. Po 10, 15 minútach, v ktorých sme trpeli, sme sa opäť chytili, kontrolovali sme hru, upravili sme pár vecí a dali sme si naozaj veľkú šancu vyhrať zápas.“

na rozdielnu energiu v tíme po návrate do formy...

Áno, je to tak, pretože víťazstvá pomáhajú a samozrejme aj plán, ktorý sme mali pred Vianocami, množstvo hráčov, ktorí hrali veľa minút, mali sme zranenia a potrebovali sme dobiť energiu a teraz sa nám vrátila dynamika, tri víťazstvá v rade skutočne presvedčivým spôsobom, tím, ktorý podáva naozaj dobré výkony, musíme do toho ísť, je pred nami zvyšok sezóny, potrebujeme späť niektorých hráčov, pretože práve teraz máme niekoľko zranení – a to je pre mňa veľká obava, ak budeme mať všetkých fit, máme naozaj veľkú šancu uspieť.“

na to, či má tím elitnú mentalitu, aby mohol súťažiť o titul...

Rozhodne sme to ukázali – ide o to, že ak chcete byť najlepší a mať najlepšiu mentalitu, musíte to robiť každé tri dni, a to je výzva, ktorú máme, určite sme to tentokrát ukázali, najmä proti tímu s najlepšou formou v Európe a teraz v tom musíme pokračovať pri tréningu, v nasledujúcom zápase proti West Hamu. Keď budeme mať takú reč tela, tento postoj, energiu v tíme, bude naozaj ťažké nás poraziť.“

na výkon Gabriela Martinelliho...

Myslím si, že opäť vyzerá naozaj sebavedomo, naozaj ostro, bol skutočnou hrozbou nielen pre gól, ktorý strelil a ako intuitívne a drzo to urobil, rovnako aj Leo. Myslím, že Kai hral neuveriteľne ako deviatka, bol to zápas, o ktorom som si myslel, že doň bude pasovať rovnakým spôsobom, ako Jorgi, na porážanie tohto druhu tímov potrebujete veľké výkony, myslím si, že všetci podali neuveriteľný výkon.“

na zdravotný stav Gabriela Jesusa a Olexandra Zinchenka...

Pri Gabbim očakávame, že to bude problém na pár dní a pri Alexovi nevieme, pretože mal opäť nejaký zlý pocit v lýtku a museli sme ho striedať.“

na kontrolu zápasu a na chaos, ktorý tím vytvoril...

Áno, ale kontrola nie je slovo, ktoré sa mi páči. Mám rád dominanciu a nedovoliť žiadnemu tímu dýchať. A hlavné je, v ktorej časti ihriska sa to deje, to je podľa mňa najdôležitejšie. Ale na otvorených priestranstvách môžeme byť veľmi chaotickí, môžeme vytvárať množstvo problémov hraním rôznymi spôsobmi. To je ďalšia zbraň, ktorú máme.“

na polčasový reštart po góle do šatne...

Energia sa v tomto zápase presúvala, vyhráte dva alebo tri duely a cítite, že ľudia sú sebavedomejší a dav ide s vami. Stratíte ich a potom prídu problémy a začnete sa trochu báť. Zvládnuť tento emocionálny stav je naozaj dôležité a museli sme to urobiť. Počúvaj, chceš ich poraziť, budeš trpieť. Prídu momenty, kedy sa budeme musieť popasovať s vecami, ktoré nám budú naozaj nepríjemné, a nie sme na to naozaj zvyknutí. Ale dostanú nás do takej situácie a my ju potom budeme musieť zvládnuť, aby sme vyhrali zápas. Myslím, že sme v tomto ohľade urobili ďalší krok.“

na striedanie Bukaya Saku...

Mal by byť v poriadku. Myslím, že dostal kopanec do členku alebo zadnej časti chodidla, ale mal by byť v poriadku.“

na to, či tím v tejto sezóne bojuje o titul...

Sme tam, to je isté a chceme tam byť aj naďalej. Myslím si, že sme boli počas celej sezóny naozaj konzistentní. Neboli by sme tam, kde sme dnes. Ideme od zápasu k zápasu, dostupnosť kádra bude rozhodujúca a to sme sa naučili z minulej sezóny. Skúsme to teda zrealizovať.“

na rozdiel, ktorý urobil Jorginho...

Je to zápas, o ktorom som veľa premýšľal a predstavoval som si ako veľmi ho podľa mňa budeme potrebovať. Je to tím, ktorý vám neumožňuje postaviť piateho hráča do prvej línie tým, ako hrá. Jorgi je skutočne inteligentný hráč, jeho najväčšou kvalitou je, že robí ľudí okolo seba lepšími, spája všetkých a bol neuveriteľný. Myslím si, že bol mužom zápasu.“

na tvrdú prácu Jorginha na ihrisku aj mimo neho...

Neuveriteľné. Vždy som hovoril, že je príkladom, vzorom. Má tiež veľké bolesti, pretože má problém, s ktorým sa pasuje už mesiace. Nechcel prestať, hral s tým, trénuje ako prvý aj posledný a pre všetkých mladých, pre všetkých v klube, je veľkou inšpiráciou. Vyhral všetko a ak ho požiadate, aby nehral, alebo aby odohral minútu ako minulý týždeň, rád tam pôjde. Požiadate ho, aby odohral 98 minút v rytme a on to dokáže, takže som naozaj šťastný, že mám takýchto hráčov.“