Highbury

Highbury bylo stánkem sídlícím na severu Londýna a zároveň domovem Arsenalu v době od 6. září 1913 do 7. května 2006. Název dostal podle své lokace. Fanoušci mu společně s vedením klubu dali neoficiální jméno „The Home of Football“, v překladu Domov fotbalu.

Stadion byl vybudováno v roce 1913 v místě nové rekreační oblasti. Poté byl dvakrát rekonstruováno – poprvé to bylo po třiceti letech a podruhé na přelomu 80. a 90. let. Později se musela snížit kapacita stadionu, což klubu vynášelo méně financí za vstupenky.

V roce 2006 se Arsenal přestěhoval na mnohem větší Emirates Stadium a Highbury čekala velká změna – na jeho místě totiž vyrostly apartmány. Highbury nebyl jen domácím stadionem Arsenalu. Na jeho trávníku se odehrálo i několik zápasů anglické reprezentace, semifinále FA Cupu, ale zavítaly sem i další sporty, jako baseball, box a kriket.

Historie stadionu

Stadion byl vybudovaný v roce 1913 a Woolwich Arsenal se na něj přestěhoval z Manor Ground v Plumsteadu. Jeho stavba trvala velmi krátce a navrhl jej architekt Archibald Leitch, který se v té době zasloužil o výstavbu několika dalších stánků. Výstavba Highbury vyšla na 125 tisíc liber. Když se stadion poprvé otevřel, nebyl ještě kompletně dokončený.

Prvním zápasem na Highbury bylo v sezoně 1913/14 střetnutí s Leicesterem Fosse v rámci druhé nejvyšší soutěže. „Gunners“ vyhráli 2:1 a prvním střelcem na novém stánku byl Tommy Benfield z Leicesteru. V barvách Arsenalu se na Highbury jako první prosadil George Jobey. Anglická reprezentace se zde poprvé představila v roce 1920.

Úvodní změnou na Highbury bylo přebudování tribuny West Stand, která se upravila podle návrhu projektanta Claudea Waterlova Ferriera. Otevřena byla v roce 1932. Téhož roku 5. listopadu byla lokální stanice metra pojmenována na Arsenal. Dříve nesla název Gillespie Road. Byla také rozebrána tribuna East Stand, která se přebudovala do stylu Art Deco. Její inovace výrazně překročila rozpočet – úprava West Stand stála 45 tisíc liber, zatímco tribuna East Stand vyšla na 130 tisíc liber. Další novinkou byla střecha nad North Bank.

V následujících 50 letech se stadion měnil velmi zřídka. Největší obměnou prošla po bombardování během druhé světové války severní tribuna. Střecha North Bank byla rekonstruována v roce 1956. Pět let předtím se Highbury poprvé rozsvítilo. Stalo se tak 17. října 1951 při utkání proti Hapoelu Tel Aviv. V roce 1964 se na Highbury nainstaloval vyhřívaný trávník.

Na počátku 90. let byla zveřejněna Taylorova zpráva o tragédii v Hillsborough, podle níž měla být na stadiony namontována sedadla. V roce 1992 tak byla zbourána tribuna North Bank, kam chodili nejvěrnější fanoušci „Gunners“. O rok později stála na tomto místě nová tribuna se sedadly.

Fakta

Před uzavřením byly na Highbury čtyři tribuny se sedadly. Za brankami byly tribuny North Bank a South Stand (známá jako Clock End podle názvu hodin, které byly zavěšeny nad ní). Podél hřiště byly tribuny East Stand a West Stand.

Na Highbury bylo přesně 38 419 míst (12 500 na North Bank, jedenáct tisíc na West Stand, devět tisíc na East Stand a šest tisíc na Clock End).

Před zmiňovanou Taylorovou zprávou, když ještě na stadionech nemusela být sedadla, se na stánek Arsenalu vměstnalo až 60 tisíc fanoušků. Nejvíce příznivců přišlo 9. března 1935, kdy se Arsenal doma utkal se Sunderlandem (0:0). Na Highbury tehdy zavítalo 73 295 diváků.

Highbury bylo známé především pro svou malou hrací plochu (100 na 67 metrů) a pro velmi kvalitní trávník. Správce hřiště Steve Braddock i jeho nástupce Paul Burgess několikrát získali ocenění pro nejlepší správce (FA Premier League Groundsman of the Year).

Poslední utkání

Arsenal se s Highbury rozloučil 7. května 2006, kdy před zraky 38 359 diváků zdolal Wigan 4:2. Hattrickem se tehdy blýskl nejlepší střelec v historii klubu Thierry Henry. O deset dní později „Kanonýři“ padli v pařížském finále Ligy mistrů proti Barceloně. Highbury se v následujících letech proměnilo v obytné apartmány, na místě hrací plochy vznikl park. 

Od sezony 2006/07 „Gunners“ sídlí na prostornějším a modernějším Emirates Stadium, které je od Highbury vzdáleno necelé dva kilometry.


Kam pokračovat?
Reklama