Arsenal na úvod potopili rozhodčí i neproměné šance

17.08.2013, 15:40 – Jiří ČihákProfil na Twitteru

• Rozhodčí: Anthony Taylor - Harry Lennard, Mick McDounogham | Emirates Stadium
  • Arsenal
  • 1:3
  • Aston Villa
    • 6' Olivier Giroud (as. Chamberlain)
    • 22' Christian Benteke
    • 61' Christian Benteke (pen.)
    • 85' Antonio Luna (as. Weimann)

Komentář k utkání

Úvodní kolo dalšího ročníku anglické Premier League začalo ve 13 hodin a 45 minut na Anfield Road, kde si domácí Liverpool poradil s „Hrnčíři“ ze Stoku. Jedinou branku zahajovacího zápasu obstaral Daniel Sturridge a zajistil tak pro Liverpool první výhru sezony.

Fanoušky Arsenalu ale více zajímal jiný duel. „Kanonýři přivítali na domácím stadionu „Villans“. domácí manažer Arsene Wenger poslal do úvodního kola, pro někoho možná, mírně překvapivou jedenáctku, když na lavičce náhradníků zůstali Santi Cazorla s Lukasem Podolskim. Na hřišti naopak dostali důvěru Tomáš Rosický a Alex Oxlade-Chamberlain a právě tohle duo se zaskvělo hned v 6. minutě zápasu.

Český středopolař poslal po levém křídle kupředu právě Oxlade-Chamberlaina, který přesně našel v pokutovém území nabíhajícího Oliviera Girouda a francouzský střelec tak rychle navázal na své trefy z přípravy - 1:0.

Rychlé vedení domácí celek očividně uklidnilo, míč byl převážně na jejich kopačkách a hosté z Birminghamu se do pokutového území dostávali jen sporadicky. Vše se změnilo ve 22. minutě, kdy si to středem hřiště namířil do pokutového území Gabriel Agbonlahor a Wojciech Szczesny ho na úrovni penaltového puntíku fauloval.

Nařízenou penaltu si vzal do správy belgický střelec Christian Benteke, jeho mizerný pokus sice Szczesny dokázal vyrazit, Belgičan si ovšem došel pro dorážku a hlavou srovnal na 1:1.

Hra se po vyrovnání Lambertova týmu změnila. Na hřišti se přiostřilo a hra se více vyrovnala. Po jednom z hlavičkových soubojů musel Kieran Gibbs kvůli krvavému zranění opustit hřiště, nahradil ho Carl Jenkinson, který se postavil na pravý kraj obrany, na levou stranu se přesunul Bacary Sagna.

Po půl hodině hry sestřelil hokejovým způsobem Jacka Wilshera Ron Vlaar a anglický mladíček byl hodně rozzlobený na kapitána „Villans“. Oba si nakonec vysloužili žlutou kartu, Vlaar za faul, Wilshere za následnou ostrou reakci.

Ve 34. minutě si nerozuměl levý obránce Antonio Luna s brankářem Bradem Guzanem a Theo Walcott vybojoval míč, jeho přihrávka před branku však byla hostujícími obránci zastavena. Slabší chvilku si na druhé straně vybral Wojciech Szczesny. Brankář Arsenalu vyběhl proti dlouhému centru, který ale nedokázal odkopnout do bezpečí, míče se zmocnil Christian Benteke a následně to technicky z velké dálky zkoušel Ashley Westwood, polský reprezentant se ale stačil vrátit a míč vytěsnit na roh.

Před brankou Aston Villy hrozil nejčastěji Olivier Giroud, žádná z jeho hlaviček ale neměla dostatečnou přesnost ani razanci. Do druhého poločasu nasadil Arsene Wenger Santiho Cazorlu, který nahradil na levém křídle Oxlade-Chamberlaina, který si možná odnesl nějaký šrám z nepříjemného střetu s Antoniem Lunou z konce úvodní pětačtyřicetiminutovky.

V 51. minutě mohl skórovat Olivier Giroud, od Walcotta dostal krásnou přihrávku, ale nedokázal si míč ideálně zpracovat a následně ani nebezpečně zakončit. Při dalším útoku si krásně vyměnil míč Tomáš Rosický s Olivierem Giroudem, ale „Malý Mozart“ nedokázal ve velké šanci trefit branku.

Nebezpeční ale byli i hosté. Fabian Delph dostal prostor před pokutovým územím a přízemní střelou orazítkoval tyč Szczesného branky. Pohroma pro domácí se začla rýsovat po hodině hry. Santi Cazorla ztratil míč na středu hřiště a vyslal do brejku hosty. Gabriel Agbonlahor udělal kličku Laurentu Koscielnému, který ho, podle rozhodčího Anthony Taylora, zastavil nedovoleně a byla z toho druhá penalta v utkání.

Opakovaný závěr ukázal, že francouzský tvrďák hrál nejdříve míč, to ale ani jeden z rozhodčích naneštěstí nepostřehl a Christian Benteke se tak znovu postavil k pokutovému kopu, tentokrát s přehledem proměnil a poslal hosty do vedení - 1:2.

Mariáš, který rozehrál Anthony Taylor na ploše Emirates Stadium pak nebral konce. V 67. minutě viděl druhou žlutou kartu Koscielny a šel pod sprchy, na druhé straně si velmi hlasitě řekl o druhou žlutou Ron Vlaar neoddiskutovatelným faulem na Tomáše Rosického, světe div se, vyloučení nepřišlo.

Kanonýři ale mohli odpovědět gólově, Tomáš Rosický si opět vyměnil míč s Olivierem Giroudem, ale i podruhé selhal v jasné gólovce, tentokrát se zaskvěl povedeným zákrokem Brad Guzan. Další gólovou šanci měl na kopačce střídající Santi Cazorla, jenže opět to byl Brad Guzan, který míč vytěsnil na břevno reflexivním zákrokem.

Arsenal hrál na riziko a v obraně vznikala velká okna, jedno z nich mohl potrestat Andreas Weimann, trefil ale pouze Jacka Wilshera, který se vrátil na místo vyloučeného Laurenta Koscielného. Neuspěl ani Christian Benteke, který minul domácí svatyni.

Další kontroverzní moment nastal v 82. minutě, kdy se Jack Wilshere dožadoval odpískání penalty po souboji s Ronem Vlaarem, neúspěšně. Arsenalu se krátil čas na vyrovnání, z velké dálky to zkoušel Aaron Ramsey, na Brada Guzana si ovšem nepřišel.

To byl definitivní konec nadějí, neboť v 85. minutě hosté vstřelili třetí gól do sítě „Gunners“. Po nepovedeném rohovém kopu vyslal Andreas Weimann do samostatného nájezdu Španěla Antonia Lunu, který nedal Wojciechovi Szczesnému nejmenší šanci - 1:3.

Úplný konec zápasu ještě pozdržel hrůzostrašný pád Bacaryho Sagny na krční páteř, věřme, že francouzský zadák bude brzy v pořádku. Arsenal vstup do sezony vůbec nezvládl, porážka 1:3 je velkým důvodem k zamyšlení pro Arsena Wengera, který musí tým připravit na další ostrý test, již ve středu vyzve Arsenal v Turecku Fenerbachce, a půjde o hodně, o milionářskou Ligu Mistrů.