21.08.2013, 21:36 – Jiří ČihákProfil na Twitteru

• Rozhodčí: Gianluca Rocchi - Elenito Di Liberatore, Gianluca Cariolato | Şükrü Saracoğlu Stadium
  • Fenerbahce
  • 0:3
  • Arsenal
    • 51' Kieran Gibbs (as. Walcott)
    • 64' Aaron Ramsey
    • 77' Olivier Giroud (pen.)

Komentář k utkání

Velká vlna kritiky se snesla na „Gunners“ po ligové porážce s Aston Villou, odpověď, po které volali hráči i manažer Wenger, měla přijít daleko od domova, na horké půdě v Turecku v zápase proti Fenerbahce Istanbul. Arsene Wenger udělal v základní sestavě jedinou změnu, zraněného Chamberlaina nahradil od úvodní minuty Cazorla.

V netradiční červeno-modré kombinaci začal hostující Arsenal na stadionu Şükrüho Saracoğlua aktivněji. Již po třech minutách posílal Olivier Giroud přihrávku do běhu Theu Walcottovi, včas byl ale u míče brankář Volkan Demirel. „Kanonýři“ drželi míč na polovině soupeře, žádné výraznější gólové šance si ale nevytvářeli.

Po dvaceti minutách výborně zabojoval Santi Cazorla a v pádu dokázal poslat míč na Thea Walcotta, ten byl u míče opět později než domácí brankář Volkan Demirel, akce hostí tím ale nekončila, Olivier Giroud ovšem hlavičkoval po následném centru Tomáše Rosického těsně vedle.

Ve 25. minutě Walcott nepřesně přihrál, od domácího obránce se ale míč dostal k Aaronu Ramseymu, ten ovšem svůj střelecký pokus nenamířil mezi tři tyče. Nepříjemná situace pro Arsenal přišla po půlhodině hry, domácí útočník Pierre Webó nešťastně kopl v jednom ze soubojů Laurenta Koscielného do obličeje, což pro francouzského stopera znamenalo konec v zápase.

Zkrvavený a otřesený Koscielny přepustil ve 33. minutě místo Carlu Jenkinsonovi, který se postavil na pravý okraj defenzivy a na Koscielného místo posunul Bacaryho Sagnu, to ovšem nic neměnilo na útočných choutkách „Kanonýrů“, kteří si před poločasem vytvořili zajímavé příležitosti.

Po centru Rosického se o zakončení pokoušeli postupně Ramsey, Walcott a Giroud, ani jeden z nich ovšem Demirela v brance neohrozil, akce pokračovala opětovným centrem Rosického, třetí míč v řadě do pokutového území posílal střídající Jenkinson, do rukavic jej už ale ukryl brankář Demirel.

Ještě před odchodem do šaten se do zakončení dostal Olivier Giroud, Jack Wilshere ho vysunul svojí přihrávkou, francouzský střelec ale v tísni pálil nad branku. Po úvodním dějství tak na ukazateli skóre svítily dvě nuly, na hřišti ale jasně dominoval severolondýnský Arsenal.

Do druhé půle chtěl domácí celek vstoupit aktivněji, pomocnou ruku nechtěně domácím nabídl Jack Wilshere, který nepřesnou přihrávkou připravil střeleckou pozici Dirku Kuytovi, bývalý hráč Liverpoolu ovšem branku Wojciecha Szczesného přestřelil.

Naopak to, o co si domácí celek koledoval celých pětačtyřicet minut v prvním poločase přišlo v 51. minutě. Aaron Ramsey krásnou uličkou prostrčil míč na Thea Walcotta, který našel přihrávkou na zadní tyči nabíhajícího Kierana Gibbse, pro něhož nebyl problém míč uklidit do prázdné branky - 1:0.

Záhy to mohlo být 2:0, Jack Wilshere míč dostal k Theu Walcottovi, který ovšem ani na dvakrát nedokázal překonat Volkana Demirela. Na opačné straně hřiště prodloužil Pierre Webó míč do šance na Moussu Sowa, ten ale tvrdý souboj s brankářem Szczesným prohrál. Polák v brance Arsenalu si ze souboje odnesl krvavé zranění na krku, zápas ale dochytal.

Svojí individuální akci zakončoval v 62. minutě Jack Wilshere, z úhlu ovšem domácího brankáře neprostřelil. Povedlo se to ale Aaronu Ramseymu, ten napřáhl z dvaceti metrů a míč, i s přispěním nejistého zákroku Volkana Demirela, zapadl k levé tyči - 2:0.

S nepříznivým vývojem pro domácí celek se snažil něco udělat aktivní Moussa Sow, v jedné z šancí ho ovšem zastavil praporek pomezního, následně branku Arsenalu přestřelil a na tahu tak byli opět hosté. Santi Cazorla poslal dlouhou přihrávku na Thea Walcotta, který si míč krásně zpracoval a natlačil se před Michala Kadlece, ten reprezentanta Albionu poslal k zemi a italský rozhodčí Gianluca Rocchi správně nařídil penaltu. Velké sebevědomí prokázal Olivier Giroud, který “desítku“ s přehledem proměnil - 3:0.

Domácí se snažili vstřelit alespoň jednu branku, ovšem ani Michal Kadlec, ani Emmanuel Emenike si na Wojciecha Szczesného nepřišli, v samotném závěru to na vlastní pěst zkoušel Carl Jenkinson, i proti němu ale dobře zakročil brankář.

Arsene Wenger může být spokojený, jeho tým zvládl na nepovedený vstup do Premier League odpovědět výborně, vítězstvím 3:0 v Turecku se přiblížil šesnácté účasti v Lize Mistrů v řadě, v sobotu ovšem „Kanonýři“ povedený večer budou chtít potvrdit i v domácí soutěži, v zápase 2. kola Premier League je čeká londýnský Fulham.