01.09.2013, 17:46 – Jiří ČihákProfil na Twitteru

• Rozhodčí: Michael Oliver - Simon Long, Jake Collin | Emirates Stadium
  • Arsenal
  • 1:0
  • Tottenham Hotspur
    • 23' Olivier Giroud (as. Walcott)

Komentář k utkání

Dva fotbalové šlágry byly na programu v rámci třetího kola Premier League v první záříjový den. Odpoledne přivítal Liverpool na Anfield Road obhájce titulu z Manchesteru a připravil mu první letošní porážku, když o vítězství „The Reds“ rozhodl hned na začátku zápasu Daniel Sturridge.

V podvečer už se všechny zraky přesunuly do Londýna. Na severu britské metropole bylo vše připraveno na start dalšího North London derby. Dva znepřátelené tábory přivedl na hrací plochu Michael Oliver, teprve 28letý rozhodčí, který dostal šanci důležité utkání řídit.

Arsene Wenger poslal, ze svého úzkého kádru, do hry očekávanou jedenáctku, jen nemocného Sagnu nahradil na pravém okraji obrany Jenkinson. To Wengerův protějšek Villas-Boas má výběr o něco širší, vždyť „Spurs“ již do nových posil investovali v létě více než 100 milionů liber.

A i na začátku byli hosté z White Hart Lane mírně aktivnější, nebezpečí ale v úvodních minutách obstarával především Santi Cazorla. Ten zahrával již ve 3. minutě, po faulu na Tomáše Rosického, přímý volný kop a vydařenou střelou přes zeď pořádně protáhl Huga Llorise v brance „Kohoutů“.

“Repete“ si dal španělský fotbalista o další tři minuty později, tentokrát byl před pokutovým územím faulovaný Theo Walcott a Cazorla lišácky zeď podstřelil, Lloris zůstal stát jako opařený a míč jen těsně minul levou tyč branky.

Na druhé straně se dobře uvolnil přes Carla Jenkinsona Nacer Chadli, následně ovšem bývalý hráč holandského Twente odevzdal míč Wojciechu Szczesnému. Z druhé strany pronikl do pokutového území Kyle Walker a připravil střeleckou pozici pro Roberta Soldada, jeho pokus ovšem zablokoval Per Mertesacker.

Aktivita obou jedenáctek poté na chvíli upadla, míč byl převážně na kopačkách hráčů Tottenhamu, žádná z kombinací ale nekončila zakončením nebo jiným ohrožením domácí branky. Naopak Arsenal se ve 23. minutě odhodlal k protiútoku, ten začal Santi Cazorla a míč se přes Ramseyho a Rosického dostal až k Theu Walcottovi, který z pravé strany připravil míč do gólové pozice Olivieru Giroudovi, jeho elegantní zakončení levačkou pak znamenalo jediné - vedení 1:0!

Krásná akce zakončená gólem rozproudila na Emirates Stadium skvělou atmosféru, kterou ještě umocňovaly další fotbalové akce „Kanonýrů“. Aaron Ramsey výborně potáhl míč po pravé straně a přihrál Theu Walcottovi, jeho střelu z úhlu ale Hugo Lloris dokázal vyrazit.

Na druhé straně si po půlhodině hry navedl míč na střed Adros Townsend a levačkou nepříjemně střílel k tyči, u té byl ale včas Wojciech Szczesny. „Gunners“ předvedli vzápětí krásnou kombinaci na hranici pokutového území „Spurs“, zakončení Aarona Ramseyho však bylo spíše rugbyové.

Další velkou šanci připravil Santi Cazorla, když kolmým pasem vyslal na steč Thea Walcotta, proti němu ale skvěle vyběhl mimo pokutové území brankář Hugo Lloris a čistým skluzem jej odzbrojil. Wojciech Szczesny měl práci po další akci Androse Townsenda, 22letý křídelník Tottenhamu si opět míč navedl do středu hřiště, tentokrát ovšem střílel přímo do náruče polského brankáře „Gunners“.

Nepříjemnou skutečností bylo pro všechny domácí fanoušky předčasné střídání Jacka Wilshera, ten kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům opustil hřiště již ve 43. minutě, místo přepustil staronové posile Wengerovy družiny - Mathieu Flaminimu.

Druhý poločas odstartovaly dva rohové kopy Tottenhamu, s oběma si ovšem obrana Arsenalu poradila a problém nepřinesl ani přímý volný kop, který po faulu Flaminiho nepřesně zahrál Chadli. Nebezpečí ale obstarali svému rivalovi „Kanonýři“, Santi Cazorla přihrál na Oliviera Girouda, který z hranice pokutového území nebezpečně střílel, kopal se ale pouze roh.

Hostující kapitán Michael Dawson v 70. minutě lacině ztratil míč a nabídl tím další šanci domácím, brankář Hugo Lloris ale opět včas vyběhl a znemožnil Theu Walcottovi zakončení. Nepříjemnost pro další z letních posil Andrého Villase-Boase Étienna Capoueho přišla v 73. minutě, po jednom ze soubojů si vážně poranil kotník a ze hřiště byl odnesen na nosítkách.

Dlouhé ošetřování využili hosté k dokonalému zaskočení domácí obrany, po opětovném zahájení hry vytvořili před brankou Arsenalu obrovský závar. Skvělým zákrokem se proti tečované střele Jeramina Defoa blýskl brankář Szczesny, následnou střelu Soldada vyrazil mimo tři tyče Olivier Giroud.

Francouzský střelec pak ukázal další své přednosti na opačné straně hrací plochy, krásně se uvolnil od rohového praporku a přesnou přihrávkou vybídl ke skórování Thea Walcotta, proti němu ale opět skvěle zakročil Hugo Lloris a dobíhající Nacho Monreal, který nebyl v tu chvíli na hřišti ani celou minutu, míč doklepnout do sítě nedokázal.

Čas ubíhal pomalu a „Spurs“ se stále výrazně tlačili za vyrovnáním a stupňovali svůj tlak. Největší šanci měl v nastaveném čase Kyle Walker, míč ale netrefil ideálně.

Arsenal tedy v prvním severolondýnském derby této sezóny vybojoval nesmírně důležité tři body a před reprezentační přestávkou podruhé v lize zvítězil. Nyní se zraky fanoušků upřou na Transfer Deadline day, který by měl zítra přinést množství zajímavých příběhů a přestupů, koho Arsene Wenger nakonec do svého mužstva přivede? Nechme se překvapit.