Arsenal neudržel těsné vedení a s Evertonem pouze remizoval

08.12.2013, 18:52 – Jiří Čihák, František Borek

• Rozhodčí: Howard Webb - Mike Mullarkey, Darren Cann | Emirates Stadium
  • Arsenal
  • 1:1
  • Everton
    • 80' Mesut Özil (as. Walcott)
    • 84' Gerard Deulofeu (as. Lukaku)

Komentář k utkání

Arsenal měl v druhou adventní neděli jedinečnou možnost navýšit svůj náskok v čele Premier League již na sedm bodů. Na Emirates Stadium ale přijel velmi těžký soupeř – Everton, vedený manažerem Robertem Martinezem, se pyšní výbornou formou, kterou potvrdil v týdnu na Old Trafford, kde zvítězil 1:0.

Hosté měli od úvodních minut územní převahu a výborně kombinovali, gólové šance si ale vytvořit nedokázali, za celý první poločas dokonce ani jednou nevystřelili mezi tři tyče. Arsenal za prvních čtyřicet minut zahrozil pouze z jediného vydařeného protiútoku, na přihrávku Santiho Cazorly ale Kieran Gibbs nedosáhl.

Posledních pět minut úvodního dějství ovšem bylo naopak plně v režii „Gunners“. Ti několika vydařenými kombinacemi vyšachovali obranu „Toffees“, ale dvěma výbornými zákroky, proti Olivieru Giroudovi a Aaronu Ramseymu, se blýskl Tim Howard a udržel tak poločasové skóre 0:0.

Začátek druhé pětačtyřicetiminutovky byl z pohledu domácích daleko lepší než úvod zápasu. „Kanonýři“ se usídlili na polovině soupeře a v 51. minutě si vytvořili zajímavou příležitost, Mesut Özil našel ve vápně Jacka Wilshera, který míč ještě vracel na Santiho Cazorlu, ale ten hlavičkoval jen do náruče Tima Howarda.

Hosté se nechtěli nechat zahanbit a zaplněnému Emirates Stadium předvedli krásnou kombinaci, tu zakončoval Steven Pienaar z hranice pokutového území, ale Wojciech Szczesny si s první střelou na svoji branku poradil.

Zápas začínal nabírat na obrátkách, na druhé straně odcentroval před branku Kieran Gibbs a Aaron Ramsey v pádu ohrozil Tima Howarda. V 67. minutě si nerozuměl Wilshere s Artetou na hranici vlastního pokutového území a Ross Barkley měl výbornou střeleckou možnost, Wojciech Szczesny ale zasáhl skvěle.

Arsene Wenger pak udělal netradiční trojité střídání, když stáhl Cazorlu, Ramseyho a Wilshera a nahradil je Rosickým, Flaminim a Walcottem. Robert Martinez mu kontroval stažením Pienaara, kterého nahradil Osman.

Jeden z nových mužů na hřišti, Mathieu Flamini se v 72. minutě dostal do střelecké pozice a jeho pokus minul jen těsně hostující branku. V 78. minutě k němu měli blíž hosté, Kevin Mirallas se dostal do střelecké pozice, jeho tečovaná střela ovšem mířila jen do boční sítě. Na druhé straně poslal do vápna míč Tomáš Rosický, Theo Walcott jej hlavou vracel na malé vápno, kde nejdříve minul míč v jasné pozici Olivier Giroud, za ním dobíhající Mesut Özil už ale nekompromisně zavěsil a poslal „Kanonýry“ do vedení.

Z toho se ovšem domácí neradovali dlouho, další ze střídajících hráčů Gerard Deulofeu se totiž v 84. minutě dostal k míči uvnitř pokutového území a tvrdou střelou přes Kierana Gibbse propálil Wojciecha Szczesného.

Mladíček hostující z Barcelony byl při chuti a po chvíli připravil výbornou příležitost pro Romelu Lukakua, skvěle proti němu vyběhl Wojciech Szczesny a znemožnil mu zakončení. Drama pokračovalo na druhé straně hřiště, Distin se nedomluvil s Howardem a jejich zaváhání mohl využít Flamini, nedokázal ovšem trefit skákající míč.

To ovšem ještě nebylo všechno, co hráči divákům v úchvatném představení nabídli. Romelu Lukaku nejdříve přestřelil branku po chybě Mikela Artety a ve čtvrté minutě nastavení trefil břevno parádní střelou domácí Olivier Giroud.

Arsenal nedokázal navýšit své vedení v tabulce na sedm bodů, i tak má ovšem po patnácti kolech slibný pětibodový náskok. Následující dvě ligová kola budou ovšem nesmírně důležitá, příští sobotu se „Kanonýři“ představí na Etihad Stadium proti Manchesteru City, v předvečer Štědrého dne pak přivítají na domácí půdě Chelsea.