01.01.2014, 17:49 – František Borek, Jiří Čihák

• Arsenal
  • 2:0
  • Cardiff City
    • 88' Nicklas Bendtner
    • 90' Theo Walcott (as. Wilshere)

Komentář k utkání

Po náročném klání v Newcastlu, odkud si družina Arsena Wengera odvezla hubené vítězství 1:0, přicestoval do deštivého Londýna na Nový rok velšský Cardiff. Arsenalu vypadlo ze sestavy hned několik zraněných, i proto dostal na hrotu útoku příležitost Lukas Podolski a na levém kraji obrany se objevil Nacho Monreal.

Začátek utkání byl v těžkých podmínkách poněkud vlažný, především od Arsenalu se čekalo o mnoho víc. Hosté byli zformovaní v poctivém bloku a domácím tak značně znepříjemňovali život. V první šanci se po centru Wilshera objevil Walcott, ve skluzu však nezakončil přesně.

Seriál posledních zápasů o Arsenalu a rozhodnutí sudích pokračoval ve 25. minutě, kdy Wilshere, oslavující dvaadvacáté narozeniny, byl sražen v pokutovém území a dožadoval se odpískání penalty. Rozhodčí Moss jej ovšem nevyslyšel.

Na druhé straně nezvládl Mertesacker na polovině hřiště souboj s Campbellem a Mutch mohl postupovat k brance „Gunners“, s jeho skrytou střelou si ale Szczesny poradil.

Závěr poločasu opět patřil domácím. Nejdříve střílel do boční sítě Walcott, těsně před odchodem do šaten měl dobrou příležitost také Podolski, míč si ale tak dlouho rovnal na svoji silnější levačku, až ho o něj obránci Cardiffu obrali.

Do druhého dějství vstoupili „Kanonýři“ přeci jen aktivněji. Tlačili se do pokutového území, ale vyložené gólové šance stále nepřicházely, ačkoliv tlak neustále sílil. Jednu příležitost mohl mít také Cardiff, který se po ruce Monreala na hranici pokutového území dožadoval penalty, ani hostům ale tuto výhodu hlavní arbitr neposkytl.

V 63. minutě předvedl skvělou individuální akci Wilshere, elegantně se zbavil protihráče, namířil si to přímo do pokutového území a svou tvrdou střelou orazítkoval levou tyč Marshallovy branky. Další výbornou příležitost měl po centru Walcotta na hlavě Mertesacker, německý stoper ale branku netrefil.

Tlak domácích eskaloval dál, byl to opět Mertesacker, který po rohu hlavou otřel míč pouze o tyč, neujal se ani přímý kop Walcotta, který skončil těsně nad brankou.

Obrana Cardiffu úspěšně odolávala až do 88. minuty, kdy poslal do pokutového území výborný centr Monreal, Sagnovu hlavičku sice brankář Marshall dokázal vyrazit, na tvrdou dorážku střídajícího Nicklase Bendtnera už ale neměl. Dánský útočník se stal opět hrdinou, ihned po gólu ovšem musel kvůli zranění vystřídat. Tříbodové vítězství potvrdil v nastaveném čase ještě Theo Walcott, který po Wilsherově přihrávce krásně přeloboval bezmocného Marshalla.

V samotném závěru ještě udržel čistý štít výborným zákrokem Szczesny, na vítězství Arsenalu už se ale nic nezměnilo. „Gunners“ vykročili do nového roku nejlepším možným způsobem, když v náročném utkání vybojovali výhru nad houževnatým Cardiffem. Již v sobotu čeká na Arsenal premiéra v FA Cupu, v jehož 3. kole přivítá na Emirates Stadium Tottenham.