Derby pro Arsenal. Rosického brzký gól zajistil export tří bodů na Emirates

16.03.2014, 18:51 – Jiří Čihák, František Borek

• Rozhodčí: Mike Dean - Jake Collin, Mick McDonough | White Hart Lane, Londýn
  • Tottenham Hotspur
  • 0:1
  • Arsenal
    • 2' Tomáš Rosický (as. Chamberlain)

Komentář k utkání

„Super Sunday“ okořenily dva vyhrocené souboje odvěkých rivalů. V Manchesteru přivítali domácí United liverpoolský FC, který Old Trafford vyloupil po jednoznačné výhře 3:0. O něco podobného se chtěl pokusit také Arsenal, jenž zavítal na White Hart Lane, domácí stánek severolondýnského rivala Tottenhamu.

Oba manažeři museli řešit nepříjemnosti se zaplněnou marodkou a v úvodu to vypadalo, že se s touto rolí lépe popasoval hostující Arsene Wenger. Ten totiž dle očekávání nahradil Mesuta Özila Tomášem Rosickým a český záložník ukázal již po 72 sekundách, že mu severolondýská derby opravdu svědčí, Chamberlain mu přiklepl míč na hranici pokutového území a Rosický nádhernou křížnou střelou otevřel skóre zápasu!

Obrana „Spurs“ byla v úvodních minutách velmi prostupná, čehož mohl využít Oxlade-Chamberlain, jenž se po přihrávce Rosického uvolnil přes Bentaleba a z poloviny hřiště upaloval na Llorisovu branku. Brankáře domácích se pokoušel přelobovat, míč mu ale z kopačky sjel a zamířil mimo tři tyče. Pořádně rozčílený byl spoluhráč Podolski, který na levé straně mohl zakončovat do odkryté branky, přihrávku však nedostal.

Domácí sice měli územní převahu, nebezpečnou šanci si vytvořili během prvních pětačtyřiceti minut pouze jedinou. Dostal se do ní Adebayor, který centr z pravé strany tečoval k brance „Gunners“, díky obranné práci Mertesackera ale Szczesného svatyni netrefil. Arsenal hrozil převážně z protiútoků, jeden z nich zakončil do boční sítě Lukas Podolski. Střelecké kopačky ovšem nechal v šatně především Chamberlain, který v dalších dvou šancích znovu minul branku.

Do druhé půle vstoupil úplně jiný, nebezpečný, Tottenham. Domácí „Kohouti“ hned v úvodu dvakrát zahrozili, dopomohli jim k tomu dvě chyby brankáře Szczesného, který během několika okamžiků opakovaně neudržel centrovaný míč. Především při druhé situaci si mohli domácí drbat hlavu, Nacer Chadli totiž nedokázal prostřelit z malého vápna Laurenta Koscielného, který se blýskl pohotovým zákrokem jako z učebnice Dominika Haška.

Tottenham ale hrozil dál, přesný centr Bentaleba našel hlavu Adebayora, který jen těsně minul levou tyč Szczesného branky. Největší šanci „Kanonýrů“ v druhém poločase měl v 78. minutě Per Mertesacker, míč se k němu odrazil po standardce Santiho Cazorly a německý stoper výrazně protáhl svoji střelou Huga Llorise. Francouzský brankář ovšem vytáhl velmi kvalitní zákrok.

Neméně kvalitně se prezentoval na druhé straně i Wojciech Szczesny, ten lapil skrytou střelu Emmanuela Adebayora zpoza vápna, což byla zároveň poslední nebezpečná situace před brankou „Gunners“. Wengerovi muži zvládli i třetí severolondýnské derby v sezoně, podobně jako v záříjovém střetnutí na Emirates Stadium rozhodla utkání jediná branka. North London si red!